Nowy Kamieniarz nr 121

Wtorek, 9 lutego 2021 Nowy Kamieniarz nr 121

„Horrendalne ceny frachtu!” to okładkowy temat pierwszego numeru Nowego Kamieniarza w 2021 roku są „oszalałe” stawki za kontenerowy fracht . Kilkukrotne podwyżki stawek za morki transport kontenera z Chin do Europy w przypadku branży kamieniarskiej wymusił niemal zatrzymanie importu surowca z Państwa Środka. Kontenery z kraju Środka, do Polski na razie nie płyną, a importerzy wyczekują. Jak długo? Ci, którzy „siedzą” w temacie, twierdzą, że latem sytuacja powinna się uspokoić, ale armatorzy na pewno już nie powrócą do cen sprzed pandemii. Z koronawirusem związany jest także tekst Magdy Rocławskiej „Wnętrzarskie inspiracje a pandemia”. Autorka podpowiada w nim, skąd w czasach, kiedy nie odbywają się żadne targi ani szkolenia czerpać inspiracje.
Covid miał swoje odbicie także w podsumowaniu ubiegłego roku o jakie poprosiliśmy w naszej cyklicznej sondzie przedstawicieli naszej branży.
Jednakowoż pandemia nie zdominowała całego styczniowo-lutowego wydania NK. Na kolejnych stronach znajdziemy m.in. tekst Agnieszki Krysik, „Firmy rodzinne w 2021 r.”, w którym autorka przybliża naszym czytelnikom zmiany, zachodzące od tego roku w przepisach dotyczących sukcesji w firmach rodzinnych, prawie podatkowym, czy obowiązkach sprawozdawczych. Z przepisami związany jest także tekst Michała Firleja „Nagrobki a normy” przybliżający główne założenia dokumentu „Wytyczne branżowe. Wyroby z kamienia naturalnego. Nagrobki”, opracowanego przez Polski Związek Kamieniarski we współpracy z jego członkami. Kolejny tekst to druga część „Wieloletniej prognozy atrakcyjności branży”, autorstwa dr Michała Ruszkowskiego, dotycząca szerokiego aspektu funkcjonowania polskiej branży kamieniarskiej. W numerze znajdziemy także wywiad z Tomaszem Staniszewskim, właścicielem firmy INBRA Polska. Przyczynkiem do tej rozmowy był jubileusz 25-lecia działalności w branży kamieniarskiej. Z kolei tekst „Made in Italy” przybliża nam, znaną chyba wszystkim kamieniarzom, firmę Caggiati.
W dziale Historia praca prof. Marka Lorenca i Ryszarda Skałby, dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn. „Zabite miasta”. Bogato ilustrowany artykuł ukazuje, jak okrutny los zgotowały po zakończeniu II wojny światowej miastu Kostrzyn komunistyczne władze PRL.
W dziale Technologie firma OPAL wyjaśniła jak na grupowych fotografiach należy opisywać osoby, które mają być uwiecznione na zdjęciach nagrobkowych. Natomiast Sławomir Mazurek przygotował tekst „Projektowanie kamiennych elewacji wentylowanych”. W tym samym dziale kolejny odcinek cyklu o chemii kamieniarskiej. Tym razem prezentujemy przegląd wybranych fug wykorzystywanych podczas prac kamieniarskich i nie tylko.
W najnowszym numerze przeczytacie także nasz cykliczny felieton.Tym razem nasz nieoceniony autor korzystając z przerwy świątecznej zrobił porządki, a może nie tylko....

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:

– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69

– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Wersja bezpłatna Nowego Kamieniarza nr 14 dostępna: 

https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_15_bezplatna