Nowy Kamieniarz nr 112

Środa, 2 października 2019 Nowy Kamieniarz nr 112

Bilans wydobycia 2019 to okładkowy tytuł 112. wydania Nowego Kamieniarza.
Jak wynika z najnowszego „Bilansu zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce wg stanu na 31.12.2018 r.”, przygotowywanego przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy wydobycie kamieni łamanych i blocznych, w 2018 roku wyniosło 81,25 mln ton i było większe o 10,46 mln t, czyli o 14,8% niż w roku poprzednim. Jak pisze Elżbieta Tołkanowicz, to bardzo dobry wynik, bliski rekordowemu wydobyciu z 2011 r. Nieco mniej optymizmu znajdziemy w artykule „Budownictwo bez kamienia?”. Wprawdzie, jak pisze Józef Djaczenko branża budowlana, wciąż się rozwija i nie narzeka na brak zamówień (mimo okresowych problemów), to współpracujący z „budowlańcami” kamieniarze są już dużo mniej optymistyczni. Niepokojący jest także fakt, że rośnie liczba bankructw firm budowlanych.
W październikowym numerze znajdziemy także artykuł opisujący pomysł na budowę rodzinnych kolumbariów. Nowy rodzaj nagrobków podoba się coraz większej liczbie klientów i na razie tylko na cmentarzu w Szczecinie, zaczyna być coraz bardziej widoczny.
Z nekropoliami związany jest także tekst Wizerunki i wyobrażenia anioła w sztuce cmentarnej, który powstał na podstawie pracy magisterskiej z 2015 r. autorstwa mgr inż. Magdaleny Subocz pod kierunkiem prof. Marka Lorenca.
Do ciekawych wniosków prowadzi też tekst Petera Beckera „Niemieccy architekci o kamienieniu”. Po przeprowadzeniu wśród nich ankiety na temat mocnych i słabych stron kamienia okazało się, że uważają, iż kamień jest za drogi i trudny w pielęgnacji, co zdaniem Petera Beckera jest skutkiem powielanych od lat stereotypów, z którymi należy walczyć. Oczywiście ankietowani wskazali też mocne strony jak np. reprezentatywność. Do postrzegania kamienia odnosi się także tekst Magdy Rocławskiej „Czy kamień jest atrakcyjny dla architektów”, tym razem oczywiście polskich. Jak pisze autorka przeprowadzenie podobnych badań ankietowych w Polsce pozwoliłoby na bliższe poznanie oczekiwań branży wnętrzarskiej wobec kamienia oraz współpracy z zakładami kamieniarskimi.
O tym czego możemy spodziewać się po zbliżających się targach Stone 2019 przeczytamy z kolei w wywiadzie z Martą Szydłowską, dyrektorem projektu Stone 2019.
Na kolejnych stronach Sławomir Mazurek, podzielił się z czytelnikami refleksjami z wyjazdu do Francji, do regionu, gdzie wydobywa się słynny granit Tarn. W numerze także kolejny odcinek poświęcony kamieniarskiej chemii, tym razem prezentujemy preparaty do czyszczenia.
Oczywiście zapraszamy do lektury naszych stałych pozycji – informacji z kraju i świata, felietonu Sławomira Mazurka i oferty producentów (boczkarka Montresor LOLA 6.4; kompaktowa oczyszczalnia wody Silkam, fotografie na porcelanie i krysztale firmy Fotoceramika; wapienie z oferty firmy Metamar Polska; impregnat Wet Look Black z oferty firmy B-Chem, boczkarka profilowa firmy K&k Automatic Machines) itp.

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).

Bezpłatna wersja Nowego kamieniarza nr 6 dostępna:
https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_112_bezplatna