Nowy kamieniarz nr 107

Czwartek, 14 lutego 2019 Nowy kamieniarz nr 107

Pierwszy w 2019 roku numer Nowego Kamieniarza jest zarazem pierwszym numerem wydawanym w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
W pierwszym tegorocznym numerze między innymi tekst z okładki – „Co z tym prądem?”. Próbujemy w nim odpowiedzieć na pytanie – jak nasza branża przygotowana jest do sytuacji permanentnej niepewności, związanej z potencjalnymi podwyżkami prądu. Bo jak zapowiada Rząd, w roku podwyżek nie będzie, ale.... Ekonomii nie da się oszukać – koszty produkcji oraz opłaty związane z nadmierną emisją CO2 rosną, więc elektrownie będą sprzedawać drożej. Rząd podjął szereg działań, ale... Tak więc, nawet jeśli, na chwilę uda się zatrzymać falę podwyżek, to niechybnie czeka nas ona w przyszłości. Można przewidywać, że raczej niedalekiej. Lepiej się więc przygotować. Jak? O tym przeczytacie właśnie w tym w artykule.
Tych, których interesuje nie tylko „krajowe podwórko” zapraszamy do lektury wybranych przez nas danych z „XXIX Raportu – marmury i kamienie w świecie 2018”. Dużo danych, odniesienia do lat poprzednich, statystyki, cięty komentarz. Prawdziwa perełka dla fanów statystyki i analityków.
Lektura tekstu Magdy Rocławskiej – „Pantone i trendy 2019 – bliżej natury” pozwoli z kolei zapoznać się z kolorem roku ogłoszonym przez Pantone. Na wybór koloru roku czekają wszyscy projektanci i architekci na całym świecie. Fakt ten, ma olbrzymie znaczenie na to, jak będziemy się ubierać i czym otaczać w całym 2019 r. Jak to będzie oddziaływać na kamieniarstwo? Przekonamy się za kilka miesięcy, a tymczasem zapraszamy do lektury.
Przed wydaniem tego numeru odwiedziliśmy firmę Magemar, w ich oryginalnym biurze na pokładzie zabytkowego statku. Efektem jest artykuł TKPV Bembridge – biuro na wodzie.
Byliśmy też w nowootwartym zakładzie firmy Kamieniarstwo Jan Hybiak, a Zbigniew, Michał i Rafał Dulnikowie opowiedzieli nam o ich najnowszej inwestycji, na którą otrzymali unijne dofinansowanie. W numerze także wywiad z Mickaelem Dimilta z Francji, właścicielem firmy MFD Granits. 
W kolejnym artykule poświęconym kararyjskim marmurom odsłaniamy tajemnice marmuru statuario.
Prof. Maria Górska-Zabielska z dr Ryszardem Zabielskim w artykule „Historia zapisana w narzutniaku” opisują rodzaje tych głazów oraz ich znaczenie.
Natomiast prof. Jan Bromowicz z dr Januszem Magierą zajęli się kamieniami z których wybudowano Wawel („Jak z kamienia Wawel zbudowano”). Pasjonatom kamiennych artefaktów z innych części świata z pewnością przypadnie do gustu tekst „Kamień w służbie Majów” autorstwa prof. Janiny Wiszniewskiej i Michał Ruszkowskiego.
W numerze nie zabraknie także innych, stałych, pozycji – informacji z kraju i świata, sondy i oczywiście, ulubionego przez wielu czytelników, felietonu, w którym Sławomir Mazurek, z właściwym dla siebie dystansem rozprawia się z paradoksami RODO.

Bezpłatna wersja Nowego kamieniarza nr 1 dostępna:
https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_1_bezp