Nowy Kamieniarz nr 105

Piątek, 5 października 2018 Nowy Kamieniarz nr 105

Przemysł 4.0 to okładkowy tytuł 105. numeru Nowego kamieniarza. Komputeryzacja, cyfryzacja „śledzenie” maszyn on line to zjawiska, które jeszcze do niedawna nie były kojarzone z branżą kamieniarską. Tymczasem, krok po kroku, zaczęło dotykać to także naszą branżę o czym pisze Paweł Okoński w tekście Rewolucja numer cztery jest już w kamieniarstwie.
Kamieniarskie cztery pory roku to z kolei tekst Mariusza Adamczyka, właściciela firmy Golden Leaf, który podzielił się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat kalkulowania, jak wynika z tekstu niekiedy bardzo specyficznego, cen w naszej branży. Zdajemy sobie sprawę, że tekst może wzbudzić dyskusję, ale jak zapewnia autor jemu (nam też) właśnie o to chodzi. Temat jest na tyle ważny, że dyskusja o nim jest jak najbardziej pożądana.
W numerze znalazły się także dwie relacje z kongresów naukowych w Moskwie i Bostonie, w których uczestniczyli także przedstawiciele naszych uczelni m.in. prof. Janina Wiszniewska i Michał Ruszkowski. W Moskwie debatowano o Magmatyzmie Ziemi a w Bostonie o najnowszych odkryciach geochemicznych.
Na kolejnych stronach prof. Marek Lorenc zabiera nas w podróż po Turcji, w której kamienne akcenty odrywają oczywiści olbrzymią rolę. Natomiast Sławomir Mazurek opisał swoje wrażenia z podróży do słonecznej Sardynii.
Przygotowując ten numer odwiedziliśmy również kilka firm. Krzysztof Piotrowski z firmy Technistone Polska przedstawił nam modernizacje zakładu w Hradec Kralove oraz nowości rynkowe wprowadzane przez firmę Technistone. O planach związanych z uruchomieniem nowego kamieniołomu w Zimbabwe mówił z kolei Viktor Chakanetsa właściciel firmy Yellow Stone. Byliśmy również na otwarciu centrum dystrybucyjnego Cosentino w Parzniewie koło Warszawy.
Na kolejnych stronach znajda też coś dla siebie pasjonaci kararyjskich marmurów. Kolejny odcinek poświęcony został odmianie Bianco Carrara.
W numerze tradycyjnie spora dawka kamieniarskiej wiedzy oraz prezentacje wybranych maszyn oraz rozwiązań wykorzystywanych w naszej branży.
Nie zabrakło też ulubionego przez wielu Czytelników felietonu. W tym numerze Sławomir Mazurek uświadamia nam, że przewaga nad konkurencją nie jest nam dana raz na zawsze.

Miłej lektury!

105. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.