Fabryka konglomeratu w Prudniku

Czwartek, 23 maja 2019 Fabryka konglomeratu w Prudniku

Firma Dul Radim Pl, należąca do czeskiego milionera Radima Masnego wybuduje w Prudniku, zakład w którym zamierza produkować kamień konglomerowany. Bazą będzie łupek wydobywany we własnej kopalni, w Czechach. Obiekty o łącznej powierzchni ok. 35 tys m kw. powstaną na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Czeski inwestor chce zainwestować ok. 145 mln zł, a prace w zakładach ma znaleźć ok. 200 osób. Inwestycja powstanie na 10-cio hektarowej działce, którą czeski inwestor kupi od Miasta Prudnik.
– Zakład ma produkować ok. 630 tys. m kw. konglomeratu rocznie, a zdolność docelowa to 840 tys. m kw. Fabryka ma zostać uruchomiona w 2020 r. Konglomerat będzie produkowany w oparciu o chińską technologię King Sun, która jest już uruchomiona w ok. 60 zakładach na całym świecie – mówi Radek Kondratow, przedstawiciel firmy na Polskę.
Decyzja o rozpoczęciu produkcji konglomeratu związana była z dobrymi właściwościami łupka wydobywanego w Czechach. Wystarczy 8-10 % dodatków i wsad do produkcji konglomeratu gotowy.
– Poza tym na tym samym terenie będą produkowane posypki do pap. Dzięki temu rozwiązaniu zagospodarowujemy ok. 120 tys. ton kruszyw i pyłów, które dotychczas traktowane były jak odpad – dodaje R. Kondratow.
Company Důl Radim a.s. jest od 2007 r. właścicielem kopalni łupku Stare Oldřůvky w Svatonovicach (ok. 80 km od Prudnika). Obecnie surowiec wydobywany jest do produkcji naturalnych płytek oraz kruszonego łupka, kamienia budowlanego i ogrodowego.
Łupek wydobywany w kopalni Radima Masnego jest niebiesko-szary i charakteryzuje się wysoką zawartością krzemu (48%), dobrą wytrzymałością mechaniczną przy dobrym płaskim rozszczepieniu. Dotychczas był wykorzystywany głownie na dachówkę i jako kamień ozdobny. Dachówki z tego materiału zobaczymy na wielu czeskich zabytkach: Zamku Praskim, Teatrze Narodowym, Kościele Tynów, św. Vitusa i inni.