XXIII Walny Zjazd ZPBK

Poniedziałek, 15 kwietnia 2019 XXIII Walny Zjazd ZPBK

Tradycyjnie w kwietniu kamieniarze należący do ZPBK oraz sympatycy tego związku uczestniczyli w zjeździe. XXIII Walny Zjazd ZPBK odbył się w dniach 5-7 kwietnia w Strykowie pod Łodzią, dokąd zjechało się około 90 osób.
Pierwszego dnia zjazdu odbyła się sesja plenarna. Podczas tej części, Zarząd ZPBK oraz Komisja Rewizyjna przedstawili sprawozdania za miniony rok. Delegaci przyjęli je, a także zdecydowali o pozostawieniu składek członkowskich na dotychczasowym poziomie. Ważnym punktem programu była też informacja o procedurach związanych z uruchomieniem w Strzegomiu technikum kamieniarskiego (o czym pisaliśmy w 108 numerze NK). Kolejną tradycją pierwszego dnia zjazdu są już wykłady i sesje. W Strykowie zabrał głos m.in. dr Mariusz Garecki z Grupy Atlas. Oprócz prezentacji produktów i rozwiązań proponowanych przez firmę, przedstawiono też pokaz aplikowania klejów, impregnatów i innych wyrobów z oferty Atlasa. Druga prelekcja dotyczyła maszyn i urządzeń dystrybuowanych przez MACH Plus Roberta Walczaka. Prezentacja okazała się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z ich użytkowania. Na koniec zaprezentowała się polsko-norweska firma CleanH2O zajmująca się kompleksowym projektowaniem systemów oczyszczania wody m.in. w zakładach kamieniarskich. Pierwszy dzień zwieńczyła uroczysta kolacja.
W sobotę odbyły się wizyty. Najpierw udano się do fabryki firmy Atlas a następnie do Hurtowni Magma w Zgierzu, która tego dnia przygotowała dla swoich klientów Dni Otwarte. Od wejścia uczestników zjazdu "wabiły" smakowite zapachy z grilla. Posilonych kamieniarzy oprowadzała po Hurtowni, mającej w swojej ofercie szeroki wybór granitów, marmurów, trawertynów, naturalnych kwarcytów w wielu kolorach i wzorach (razem ok. 180 rodzajów), Katarzyna Sołtysiak jej dyrektor. Tego dnia na wszystkich czekały promocje na wybrany asortyment oraz niespodzianki m.in. losowanie nagród z nagrodą główną – bonem o wartości 500 zł.
Ze Zgierza autobusy pojechały do Pabianic do pracowni Rafała Frankiewicza, który przygotował mini wystawę prac – swoich oraz zaprzyjaźnionych artystów. Także tam gospodarz przygotował smakowite specjały własnej roboty.
W sobotę uczestnicy zjazdu odbyli też wycieczkę po ul. Piotrkowskiej w Łodzi oraz zapoznali się z możliwościami robota montażowego firmy Befard z Bielska-Białej, mającego zastosowanie również w branży kamieniarskiej.
Kulminacją drugiego dnia zjazdu była wspólna kolacja.