Tajemnica polskiego diamentu

Czwartek, 1 września 2016 Tajemnica polskiego diamentu

 

 

1 września br. ruszył konkurs Trawertyn Design, którego celem jest popularyzacja rodzimego trawertynu. Jego organizatorem jest WKG sp. z o.o, natomiast redakcje czasopism: Nowy Kamieniarz, Dom&Wnętrze, Architektura oraz katowickiego oddziału TVP3 sprawują nad nim patronat medialny.

Rywalizacja będzie prowadzona w dwóch kategoriach:

1. Kreatywne wykorzystanie
Raciszyński trawertyn jest na tyle uniwersalnym kamieniem, że może być stosowany jako element wystroju wnętrza, ale także układany na elewacjach budynków. Organizatorzy czekają na projekty pokazujące kreatywne wykorzystanie tego kamienia zarówno w wersji minimalnej (kominek, stół, lada) jak i maksymalnej (elewacja, podłoga, ściana).
2. Innowacyjne przetworzenie
Znamy 50 sposobów obróbki rodzimego trawertynu, w tym m.in. żywicowanie, szpachlowanie, groszkowanie. W konkursie należy opracować nowy sposób, który przyda temu kamieniowi nowych właściwości (zmieni fakturę, zwiększy trwałość). Najprościej mówić chodzi o pokazanie swojego sposobu na trawertyn.
Do udziału w konkursie, zaproszeni są architekci, projektanci, studenci oraz osoby zajmujące się obróbką kamienia. Jury w składzie: Przemo Łukasik (medusagroup), Anna Jaszkaniec (AJ Forms), Tatiana Satława-Zamykal (WKG), Marcin Kamiński (Stone Trade) i Zbigniew Rybakiewicz (MMG) czeka na prace, których twórcy zaprojektują elewację budynku lub wnętrze albo opracują nowy sposób obróbki trawertynu.
Nagrody w konkursie są przyznawane w dwóch kategoriach, w sumie w puli jest 35 000 zł. Na przesłanie prac uczestnicy mają czas do 15 stycznia 2017 r.

Więcej informacji na stronie: www.TrawertynDesign.pl oraz na www.facebook.com/trawertyndesign.
 

Polski trawertyn wydobywany jest w Raciszynie w województwie łódzkim. Jest to kamień, którego znane od starożytności łagodne piękno tworzy eleganckie elewacje budynków, harmonijne wystroje wnętrz, a także sprawdza się w nowoczesnych realizacjach architektonicznych. Wydobywany w Raciszynie, trafia do jednego z najnowocześniejszych zakładów obróbki kamienia w Wojkowicach. Charakteryzuje się laminacją podobną do słojów drzew, porowatością i trójwymiarowością.
Raciszyński trawertyn docenili już odbiorcy m.in. z USA, Niemiec i ze Szwajcarii. Nazywany polskim diamentem, zasługuje na to, by także w Polsce znalazł szerokie zastosowanie.

 

 

 



trawertyn design_plakat internet_494c743v.jpg