Spisujemy polskie kamienie

Piątek, 9 września 2016 Spisujemy polskie kamienie

Komitet Techniczny 108 do spraw Kruszyw i Kamienia Naturalnego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym przygotowuje opinię związaną z wprowadzeniem nowego wydania europejskiej normy EN 12440 „Kamień naturalny - kryteria mianownictwa”, która wydawana jest raz na około 8 lat.
W Normie tej zawarty jest sposób opisu kamieni naturalnych. Chodzi o to, aby informacje dotyczące kamieni były przekazywane do klientów w sposób usystematyzowany i jednoznaczny. Integralną częścią tego dokumentu jest Załącznik A „Tradycyjne nazwy europejskich kamieni naturalnych”, w którym znajduje się lista pozyskiwanych kamieni naturalnych posegregowanych według kraju wydobycia. Na aktualnej liście nie ma niestety Polski (znajdują się na niej materiały z 21 krajów europejskich: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo).
Obecnie jest możliwość dołączenia do Załącznika A normy EN 12440 listy polskich kamieni naturalnych, co niewątpliwie  pozytywnie wpłynęłoby na postrzeganie rodzimej branży kamieniarskiej na zagranicznych rynkach.
Jak wyjaśnia Michał Firlej, członek KT 108 PKN, żeby tak się stało konieczne jest  zebranie informacji o polskich nazwach, posegregowanie, uporządkowanie i ich sprawdzenie.
– Zajmę się tymi czynnościami. Proszę jednak o wypełnienie ankiety, która dostarczy informacji o znanych polskich kamieniach naturalnych wykorzystywanych w kamieniarstwie. Brak dostarczenia informacji może się wiązać z pominięciem w spisie krajowych kamieni – wyjaśnia M. Firlej.
Ankietę, którą można również pobrać z naszej strony należy wypełnić i wysłać do 20 września 2016 r. na adres mailowy firlej@stoneconsulting.pl lub faxem 74 660 46 33.
W przypadku pytań z M. Firlejem można kontaktować się pod nr tel. 695164288

Ankieta do pobrania