Ruszyły traki zakładu WKG w Wojkowicach

Piątek, 27 lutego 2015 Ruszyły traki zakładu WKG w Wojkowicach

W połowie lutego rozpoczął się rozruch największej w Polsce inwestycji w kamieniarstwie. Cztery traki Pedrini – 64- i 56-linowy oraz dwa traki jednolinowe – mają za sobą pierwsze cięcia. Jednocześnie na polski rynek powraca po dłuższej przerwie trawertyn raciszyński.

Informacja o inwestycji firmy WKG – budowie od podstaw dużego zakładu obróbki kamienia w Wojkowicach w Zagłębiu Dąbrowskim – zelektryzowała branżę kamienia naturalnego w Polsce latem ubiegłego roku. Inwestycja warta 53 mln zł (w tym 20 mln zł unijnego dofinansowania) jest już na ukończeniu. Od wbicia pierwszej łopaty minęło zaledwie 10 miesięcy.

WKG (dawniej WKG Trading) to firma stojąca do niedawna nieco z boku polskiego kamieniarstwa. Jest częścią Minerals Mining Group SA – firmy posiadającej udziały w kilku kopalniach kamienia naturalnego w Polsce, na Słowacji i na Ukrainie, działającej przede wszystkim w segmencie kruszyw i mączek mineralnych.

Trzema filarami naszej działalności mają być usługowe cięcie bloków oraz przerób i sprzedaż trawertynów raciszyńskich i granitów ukraińskich. Liczymy, że nasze wyroby będą się cieszyć powodzeniem na rynkach zagranicznych – mówi Marcin Kamiński, menedżer ds. sprzedaży WKG. – Nie chcemy konkurować z podmiotami już obecnymi na rynku, dlatego nastawiamy się na przerób materiału z własnych kopalni – podkreśla.

Firma liczy na to, że uda się wprowadzić ponownie na rynek kamień z Raciszyna. – W grudniu rozpoczęliśmy eksploatację złoża Raciszyn I, prace przygotowawcze związane z usunięciem nadkładu rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. W kopalni pracują dwie piły łańcuchowe firmy Fantini. Wyniki przeprowadzonych badań fizycznych kamienia są bardzo obiecujące, a pierwsze cięcia w kamieniołomie dają nadzieję na pozyskanie bloków 3 x 2 m – mówi Marcin Kamiński.

Porowate wapienie raciszyńskie są eksploatowane od II wojny światowej. W okresie PRL wykorzystywane były m.in. jako okładziny ścienne i elewacyjne (tunel Dworca Głównego we Wrocławiu, tunel pod peronem IV dworca w Katowicach, elewacja Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu). Ostatnią inwestycją, w której wykorzystano dekoracyjnie kamień z Raciszyna, jest elewacja gmachu Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie z 2000 r. Druga kopalnia tego materiału – Raciszyn II – prowadzi eksploatację nastawioną na kruszywa i mączki wapienne.