Poznański Plac Kolegiacki w granicie

Wtorek, 3 grudnia 2019 Poznański Plac Kolegiacki w granicie
Przetarg wygrała spółka Budimex Budownictwo, a autorem koncepcji architektonicznej jest firma Urbantech. Po zakończeniu prac Plac Kolegiacki, przy którym zlokalizowany jest poznański magistrat ma stać się miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców i kulturalnych wydarzeń, co zostało ustalone m.in. w drodze społecznych konsultacji. Prace budowlane potrwają do lata 2020 r. Przebudowa kosztować będzie 27,5 mln zł. 
Przebudowa Placu Kolegiackiego wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które prowadzone są przez władze Poznania w centrum miasta (plac znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku). Po zakończeniu prac na Placu Kolegiackim rozpocznie się planowana od wielu lat przebudowa płyty poznańskiego Starego Rynku z wymianą historycznego bruku. Z placu będącego wejściem do poznańskiego Urzędu Miasta znikną przede wszystkim miejsca parkingowe dla samochodów. W ten sposób płyta placu stanie się strefą ruchu pieszego, a pojazdy będą mogły poruszać się po południowej stronie placu. Oczywiście, aby umożliwić podwożenie pasażerów, powstaną specjalne zatoki i miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych oraz stojaki na rowery.
Po rewitalizacji Plac Kolegiacki zmieni swoje oblicze. Będzie uzupełnieniem Starego Rynku o przestrzeń ze spokojniejszym charakterem stając się miejscem odpoczynku i edukacji.
Fot. UM Poznań