Nowy Kamieniarz nr 93

Środa, 1 lutego 2017 Nowy Kamieniarz nr 93

Rozpoczęła się wysyłka 93. numeru Nowego Kamieniarza. O czym przeczytacie na łamach magazynu?
Tematem z okładki jest „Betonowy granit?”. Nie chodzi jednak bynajmniej o żaden wynalazek, a o stosowanie przez niektórych producentów elementów betonowych nieuczciwych praktyk polegających na nazywaniu swoich serii, kolekcji czy danych produktów nazwami kojarzonymi do tej pory z kamieniem. Opinia prawników z kancelarii prawnej Iacovone & Stachowiak Adwokacka Spółka Partnerska z Poznania, z którą nawiązaliśmy współpracę jest w tej kwestii jednoznaczna. Pamiętajmy jednak, że to tylko niezależna opinia prawna, a nie wyrok sądu.
Przełom roku skłania do podsumowań. Nie inaczej jest w pierwszym numerze 2017 r., W którym publikujemy opinie przedstawicieli różnych gałęzi polskiej branży kamieniarskiej na temat roku 2016: jaki był, czym się wyróżniał, co prognozuje na przyszłość?
W styczniowym numerze nie mogło zabraknąć podsumowania poznańskich targów Stone, które jak się okazało były jedynymi kamieniarskimi targami 2016 roku.
Sporo miejsca poświęciliśmy jadeitom z Chakasji. O tych fascynujących kamieniach, ich właściwościach, zastosowaniu pisze Henryk Walendowski.
Jak poznać „dobry kwarc” w tekście Kwarce z bliska cz. II pisze natomiast Paweł Bereza.
Brama do Wielkiej Wsi to z kolei opis ciekawego architektonicznie kompleksu, który powstał w Szycach, w gminie Wielka Wieś i jest doskonałym przykładem na to, że niebanalne obiekty architektoniczne mogą być realizowane nie tylko w dużych aglomeracjach miejskich, ale również w mniejszych miejscowościach. Na dodatek obiekt powstał przy znaczącym wykorzystaniu lokalnego kamienia – łamanego wapienia.
W nowym numerze NK nie mogło zabrakną maszyn. Tym razem Grzegorz Okoński, przygotował przegląd waterjetów, które jak się okazuje znajdują się na wyposażeniu wielu zakładów kamieniarskich.
W numerze znalazły się także wywiady z ludźmi z branży: Bernadettą Kreuz, Mariolą, Katarzyną i Wiesławem Berezickimi, Andrejem Višňowskim, Raajem Kumarem.
Dla czytelników interesujących się designem z pewnością atrakcyjny będzie tekst Magdy Rocławskiej-Harań, blogerka i nasza specjalistka od kamienia we wnętrzu, w którym zaprezentowała kolory roku 2017 według Instytutu Pantone
Prócz wymienionych tematów, jak zwykle całkiem spora dawka wiedzy geologicznej, nowości z rynku i subiektywnego spojrzenia na świat okiem naszych felietonistów.
Miłej lektury!

93. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w wersji elektronicznej.