Nowy kamieniarz nr 109

Czwartek, 6 czerwca 2019 Nowy kamieniarz nr 109

W 109. numerze Nowego Kamieniarza znajdziemy kilka nowości, które przygotowała nam polska branża kamieniarska. Tym razem nie chodzi jednak o maszyny i urządzenia.
Pierwsza nowość to nowy związek a właściwie Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów z Kamienia Naturalnego, które swoje spotkanie założycielskie miało 17 maja br. w Pałacu w Krotoszycach (woj. legnickie). W numerze rozmowa z jednym z jego współzałożycieli Włodzimierzem Ratajczakiem. Za nową organizację trzymamy kciuki, a w kolejnym numerze NK przedstawimy relację z tegoż spotkania.
Nowością są też plany Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy dotyczące organizacji „nowych” targów branży kamieniarskiej. Z informacji uzyskanych od organizatorów wynika, że impreza ma się odbyć w dniach 13-15 listopada br. czyli tydzień przed targami Stone w Poznaniu (20-23 listopada br.). I wreszcie zapowiedź budowy nowej fabryki konglomeratu w Prudniku. Dotychczas ten materiał był importowany, a tu sytuacja będzie zgoła odmienna, bo właściciel zamierza produkować go w Polsce i stąd wysyłać w świat.
W numerze oczywiście wiele innych ciekawych materiałów, w tym dwa o zamkach; Henryk Walendowski pisze o historii budowy poznańskiego Zamku, który właśnie przechodzi gruntowną renowację zachodniej części obiektu, a o Wawelu, w artykule „Jak z kamienia Wawel zbudowano” piszą prof. Jan Bromowicz z dr. Januszem Magierą.
O gigantycznych pracach pisze też Elżbieta Tołkanowicz w materiale Hotel Warszawa – moc kamienia” Autorka przedstawiła w nim historię przywracania do świetności budynku przedwojennego Prudentiala, symbolu przedwojennej Warszawy. W przypadku tego obiektu widać wyraźnie, że projektanci nie traktują kamienia, jako fanaberii, ale najwspanialszy materiał na świecie. O skałach, jako narzędziach władzy pisze z kolei Michał Ruszkowski.
Wszyscy, którzy interesują się kararyjskimi marmurami z pewnością z chęcią przeczytają art. „Wszystko skupia się na ziarnie”, w którym omawiana jest waga ziarna w ocenie tych najszlachetniejszych marmurów.
Po lekturze artykułu.”Przygotowanie podłoża pod montaż posadzki z kamienia” dowiemy się, jakich najpoważniejszych błędów ustrzec się podczas tych prac.
W numerze nie mogło zabraknąć wywiadu. Tym razem Krzysztof Piotrowski prezentuje zmiany, jakie w minionym roku zaszły w firmie Technistone Polska.
109 numer NK to także trzy kontynuacje. Kolejny odcinek poświęcony prezentacji wybranych środków chemicznych – tym razem służących zabezpieczeniu przed plamami i brudem, sukcesji w firmie oraz fakturom powierzchni kamiennych.
Oczywiście mamy też stałe pozycje — informacje z kraju i świata, oferty producentów (Donatoni Echo Twin – Proliner 7S; SsangYoung Musso; piła mostowa Astra 5 plus; klej Power Fix) i oczywiście, ceniony przez wielu czytelników, felieton Sławomira Mazurka.

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku Nowy Kamieniarz wydawany jest w nowej formule – wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69 i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).
Bezpłatna wersja Nowego kamieniarza nr 1 dostępna:
https://issuu.com/skivak_press/docs/nk_3_bezplatny