Nowy Kamieniarz nr 106

Wtorek, 13 listopada 2018 Nowy Kamieniarz nr 106

W listopadowo-grudniowym numerze nie mogło zabraknąć relacji z tegorocznych targów Marmo+mac. Podsumowując to w kilku zdaniach. Na wielu stoiskach Marmo+mac 2018 widać było „roboty” i hasła Indystry 4.0, które są symbolami dokonującej się, kolejnej zmiany technologicznej w kamieniarstwie. Po wizycie w Weronie, można śmiało powiedzieć, że „Industry 4.0” z impetem wkroczyła do branży kamieniarskiej, także w naszym kraju. Technologie, na które dotychczas stać było tylko najbogatsze włoskie firmy, dziś dostępne są dla wielu.
Z targami w Weronie związany jest też tekst Jarosława Koska „Teatr włoskiego designu”, w którym podzielił się z naszymi Czytelnikami refleksjami z wizyt w Stone Theatre, będących od wielu lat nierozerwalną częścią Marmo+mac. Jak zwykle Stone Theatre w swojej znaczącej części był próbą odpowiedzi, na pytanie, co i jak można wykonać z kamienia, kiedy jak to ujął autor w oczy rzuca się jedno – brak ograniczeń budżetowych.
O kamieniarskim, i nie tylko, dizajnie traktuje też tekst Magdy Rocławskiej, w którym relacjonuje Międzynarodowe Targi Ptak Warsaw Home 2018.
W numerze publikujemy także raport autorstwa Elżbiety Tołkanowicz, dotyczący bazy zasobowej kamieni łamanych i blocznych, opracowany na podstawie „Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce” za 2017 r. Jego wyniki za rok 2017, należy uznać za pozytywne. Prognozy trendu zmian wydobycia, zakładające „dołek” w 2016 r. i stopniowe wychodzenie z niego w latach 2017 – 2018, sprawdziły się. Zwiększyło się nie tylko wydobycie, ale także liczba złóż oraz wielkość zasobów. Następny rok ma być jeszcze lepszy.
W numerze tradycyjnie wywiady z ludźmi z branży. Tym razem Stefan Deschler Prezes Zarządu i właściciel firmy WEHA przedstawił plany na najbliższy okres ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań czekających tę firmę w Polsce (na marginesie WEHA obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności w naszym kraju, a w przyszłym będzie święcić 70 lecie powstania). Natomiast Christian Montanari, dyrektor generalny Industrie Montanari obchodzącej jubileusz 25-lecia działalności przybliżył nowości tej firmy, m.in. automatyczną piłę mostową Astra 5 Plus. O wyzwaniach, które stawia przed sobą firma Comandulli mówiła z kolei Marą Comandulli.
Na stronach 106. numeru NK znajdziemy także tekst Puro, Porcellana czy Puissant?, dzięki któremu dowiemy się, co właściwie oznacza literka „P”, którą określa się najbardziej luksusowe marmury z Carrary.
Ponadto tradycyjnie w dziale Technologie spora porcja nowości i ciekawostek z naszej branży.
W felietonie Sławomir Mazurek, opowiedział zaś, nieco z przymrużeniem oka, co można rozumieć pod stwierdzeniem litoterapia.
I jeszcze jedna rzecz. Przypominamy, że następnego, zaplanowanego na styczeń 2019 numeru wprowadzamy zmianę zasad prenumeraty Noego Kamieniarza, o których dokładnie na stronach 28-29.

Miłej lektury!

Najnowszy numer Nowego Kamieniarza w wersji elektronicznej