Nowy Kamieniarz nr 103

Poniedziałek, 9 lipca 2018 Nowy Kamieniarz nr 103

Po trzech latach do Norymbergi wróciły targi Stone+tec. Kamieniarze – szczególnie niemieccy – czekali na nie o rok dłużej, niż zazwyczaj, normalnie odbywają się w cyklu dwuletnim. Oczekiwania były więc spore. Organizatorzy odświeżyli formułę, przegrupowali wystawców lokując ich w halach tematycznie, zorganizowali konkurs młodych kamieniarzy, w którym jak z pewnością wielu już wie zwyciężył nasz rodak, student wrocławskiej ASP, Albert Wrotnowski.
W 103. numerze znajdziemy także tekst Józefa Djaczenki „Kamieniarz – zawód wymierający?” Autor przybliża w nim sytuację panującą aktualnie w szkolnictwie zawodowym, oczywiście w kontekście przygotowania do zawodu kamieniarz. Niestety nie jest ona zadowalająca.
W numerze tradycyjnie przeczytamy wywiady. Tym razem Miguel Sierra z Cosentino podzielił się z czytelnikami ideą uruchomionego w naszym kraju „one stop shopu”a Marco Aurelio z Mineração Corcovado przybliżył historię powstania firmy oraz strategię sprzedaży na polski rynek. W kolejnych wywiadach Franciszek Listwan opowiadał o swojej nietypowej i nowatorskiej realizacji, w której połączył siłę betonu z pięknem kamienia, Paweł Jabłoński właściciel firmy Cemadiam przedstawił trzy drogi rozwoju swojej firmy, a Jarosław Biernacki właściciel Grawisu zaprezentował historię i dzień dzisiejszy swojej firmy.
Na stronach także powrót do przeszłości, a dokładnie do lat 90-tych i historia powstania od podstaw zakładu w czeskich Strażowicach opowiedziana, przez dobrze znanego czytelnikom Nowego Kamieniarza, Wacława Chrząszczewskiego.
Na dalszych stronach kontynuacje tekstów o błędach, usterkach i defektach popełnianych podczas montażu okładzin kamiennych oraz deterioracji materii skalnej. W dziale kamień naturalny znalazł się także artykuł o pienińskim andezycie oraz marmurach z Carrary.
W numerze ponadto, tradycyjna, spora dawka fachowej wiedzy kamieniarskiej, dużo ciekawostek, wiadomości z kraju i ze świata, wywiady z ludźmi z branży i oczywiście felieton. Tym razem Sławomir Mazurek w tekście „Zaufanie do fachowca” zastanawia się... czy można zaufać fachowcom.
103. numer magazynu Nowy Kamieniarz w wersji w  wersji elektronicznej.