KUL przypomniał tradycyjne kamieniarstwo

Piątek, 19 grudnia 2014 KUL przypomniał tradycyjne kamieniarstwo
„Roztoczańskie kamienie pamięci - józefowskie kamieniarstwo ludowe XVIII-XXI w. sztuka, tradycja, ochrona zabytków” to tytuł wystawy, która właśnie zakończyła się w gmachu głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Od końcówki XVIII wieku aż do czasów współczesnych w licznych warsztatach w okolicach Józefowa, ale także Frampola czy Goraja powstało tysiące kamiennych kapliczek, nagrobków i pomników, które do dziś w dużym stopniu kształtują krajobraz kulturowy całej południowej części województwa lubelskiego oraz sąsiednich terenów. Charakterystyczne dla pejzażu Zamojszczyzny wapienne pomniki stanowią także dokument i źródło wiedzy na temat języka, kultury, historii, estetyki oraz religijności mieszkańców tego regionu na przestrzeni dwóch stuleci. W józefowskim kamieniu w alfabecie łacińskim, hebrajskim i cyrylicą wykuwano napisy służące upamiętnieniu zmarłych, tragicznych i radosnych wydarzeń oraz jako wyraz wiary.
Wystawa i towarzysząca jej publikacja minialbumu fotograficznego „Roztoczańskie kamienie pamięci” autorstwa Krzysztofa Gorczycy i Agnieszki Szokaluk, są efektem szerokich badań nad historycznym rozwojem i zasięgiem wpływów józefowskiego ośrodka.20 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie o godz. 11:00 odbędzie się seminarium poświęcone temu tematowi.
Organizatorami wystawy były Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Instytut Historii Sztuki KUL. Projekt zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Józefów.
(mat. pras. organizatorów, ZAP, 19.12.2014 r.; 15:50)