Święto granitu strzegomskiego znowu w mieście

Piątek, 29 czerwca 2018 Święto granitu strzegomskiego znowu w mieście
W tym roku Święto Granitu Strzegomskiego wróciło do miasta. Kamieniarze zaczęli świętowanie od tradycyjnej biesiady.
Po raz pierwszy zorganizowano polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie realizowane w ramach projektu „Szlak kamienia” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska- Polska. 
Jak mówi Krzysztof Skolak, prezes Związku Przedsiębiorców Branży Kamieniarskiej w dwudniowym wydarzeniu uczestniczyło 10 młodych artystów ze Strzegomia oraz 10 z Hořic. Pod okiem 2 mistrzów z Czech i finalistów I Mistrzostw Polski w ręcznej obróbce kamienia, przy pomocy narzędzi ręcznych wykonywali ławki miejskie. Jak zapewniał burmistrz Strzegomia, prace z pińczowskiego wapienia, dostarczonego przez firmę Marmur-Płytki Jacek Łata, zostaną wkrótce wyeksponowane na ulicach miasta. 
Oczywiście warsztaty kamieniarskie nie były jedynym branżowym akcentem. Swoje stoiska miały firmy kamieniarskie, które wystawiły m.in. maszyny używane w zakładach i kamieniołomach.
W sobotni wieczór, w nieczynnym kamieniołomie „Bazalt”, zorganizowane zostały ognisko kamieniarskie. W kamieniarską część Święta Granitu aktywnie włączył się ZPBK oraz Klaster kamieniarski. 
Oczywiście Święto Granitu to nie tylko kamieniarstwo. Podczas dwóch dni (od 22 do 24 czerwca) na scenie zaprezentowali się tacy artyści jak: Niepoprawni, Fajters, Imperium, Ray Wilson, Jula, Ślad, Bethel, Coma, Robert Rozmus, Agata Sobocińska i Big Cyc.
Do Strzegomia zjechały też bractwa rycerskie, a Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” zorganizowało XXXIII Regionalną Giełdę Minerałów. 
Dwudniowe świętowanie zakończył teatr ognia.